Pobierz bezpłatnie

Polecane aplikacje

więcej...

Facebook
Konkursy

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskich konkursach: fotograficznym i filmowym organizowanych przez zaprzyjaźniony portal map4U. Zachęcamy do przesyłania zdjęć oraz filmów z odwiedzonych miejsc lub imprez.

Więcej informacji na temat konkursów można przeczytać na stronie map4U.

więcej...

Ankieta

Legendy

We wszystkich zakątkach Polski, gdy zasiądzie się przy ogniu, usłyszeć można legendy i opowieści o dziejach danej ziemi. Nie inaczej jest na Ziemi Wieluńskiej.

Opis

Konopnica słynie z historii poświęconej staremu zamczysku, które ponoć kiedyś stało w grodzie w miejscowości. Opowieści snują także historię rycerza Konopieja i Wartmiły, wybranki jego serca, oraz Duchu Bursztynu. Inscenizację tych legend można obejrzeć podczas Europejskiego Święta Bursztynu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Legenda tłumaczy herb miasta Wielunia, który przedstawia baranka z chorągwią, oraz pochodzenie nazwy miasta, które wywodzone jest od jelenia. Baranek bowiem objawił się księciu Odońcowi podczas polowania na jelenia.

Inną legendę mają Dzietrzniki, w okolicy których miały miejsce objawienia Matki Boskiej. Usłyszeć tu można historię walki o uznanie objawienia, a także opowieści o cudownych uzdrowieniach.

 

Wspólna zabawa na V Europejskim Święcie Bursztynu w Konopnicy - 2011

Materiał filmowy nakręcony przez Drużynę Wojów Szlaku Bursztynowego, pasjonatów z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Konopnickiej oraz zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych.Ziemia Wieluńska przyjazna turyście

Drogi Turysto!

Dzięki Portalowi Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej odkryjesz tajemnice i skarby pozostawione przed wiekami przez kupców, osadników i zakonników wędrujących starożytną drogą handlową, Szlakiem Bursztynowym.

 

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy serwis wykorzystujący najnowocześniejsze technologie informatyczne umożliwiający zaplanowanie niezapomnianej podróży w zaciszu domowego ogniska.

Systematycznie rozwijana i uzupełniana baza obiektów zabytkowych, walorów krajobrazowych i infrastruktury turystycznej oraz interaktywna mapa Ziemi Wieluńskiej umożliwią Ci spacer Szlakiem Bursztynowym bez wychodzenia z domu.

Już dziś zaktywizuj się na turystykę na Portalu Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej! Zapraszamy!

Powiat Wieluński - Herb

Starostwo Powiatowe w Wieluniu

Plac Kazimierza Wielkiego 2
98 - 300 Wieluń
tel. (43) 843 42 80
fax. (43) 843 42 63
e-mail: starostwo@powiat.wielun.pl