Pobierz bezpłatnie

Polecane aplikacje

więcej...

Facebook
Konkursy

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskich konkursach: fotograficznym i filmowym organizowanych przez zaprzyjaźniony portal map4U. Zachęcamy do przesyłania zdjęć oraz filmów z odwiedzonych miejsc lub imprez.

Więcej informacji na temat konkursów można przeczytać na stronie map4U.

więcej...

Ankieta

Spotkania z zabytkami

Mało jest regionów w Polsce, w których możemy odnaleźć ślady historii od czasów najdawniejszych do współczesnych. Powiat wieluński posiada zabytki pochodzące z różnych epok i budowane w niemal wszystkich stylach architektonicznych.

Opis

Przez Ziemię Wieluńską przebiegał starożytny szlak bursztynowy, tu spotykały się trakty handlowe między średniowiecznymi krainami – Wielkopolską i Małopolską. Dlatego też powiat posiada zabytki pochodzące z różnych epok i budowane w niemal wszystkich stylach architektonicznych. Znajdziemy tu starożytne grodziska i kurhany, średniowieczne świątynie romańskie i gotyckie, a także budowle późniejsze – renesansowe, barokowe czy klasycystyczne. Obszar ten był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, niektóre z nich miały istotny wpływ na losy całego kraju. Do dzisiaj przetrwało szereg miejsc i obiektów przypominających o dawnych wydarzeniach, a wędrówka po tym terenie może stanowić bardzo ciekawą lekcję historii.

Klasycystyczny dwór rodziny Nekandów-Trepków z lat 1820–1830, znajduje się w malowniczym otoczeniu parku, w pobliżu murowany spichlerz z I poł. XIX w.Drewniany kościół o konstrukcji zrębowej z dwuspadowym dachem pochodzi z 1918 r. Posiada wyposażenie późnobarokowe. Powstał na miejscu kościoła z 1770 r., który uległ spaleniu. Obok znajduje się drewniana dzwonnica.
Dwór w RychłocicachKosciol parafialny pw. Zwiastowania NMP w Rychłocicach

Powiat wieluński rozsławiają przede wszystkim drewniane kościoły, wybudowane w tzw. typie wieluńskim. Pochodzące w większości z XVI w. są wspaniałymi przykładami dawnej sztuki budowlanej, powstającej z dala od najważniejszych miast, a jednak urzekających swoimi wspaniałymi proporcjami i niepowtarzalną atmosferą. We wnętrzach niektórych z nich, przede wszystkim w Grębieniu, zachowały się wspaniałe renesansowe malowidła.

Grębień. Kościół filialny pw. Świętej Trójcy. 

Łaszewie. Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela.

Innym niepowtarzalnym zabytkiem z okolic Wielunia jest dwór w Ożarowie, funkcjonujący obecnie jako Muzeum Wnętrz Dworskich. Pochodzący z XVIII w. stanowi wspaniały przykład dawnego dworu szlacheckiego. W starannie odrestaurowanych wnętrzach można poczuć atmosferę przeszłości.

Ożarów. Dwór.  Ożarów. Park przy zespole dworskim.

Powiat wieluński to wreszcie samo miasto Wieluń. Założone w XIII w. zachowało do dzisiaj czytelny układ urbanistyczny, a także fragmenty murów miejskich, które jako miasto należące do polskich monarchów otaczały dawny gród. Dla historii naszego kraju bardzo ważnym zabytkiem są ruiny kolegiaty wieluńskiej, zachowane jako pomnik zniszczenia miasta we wrześniu 1939 r. przez hitlerowskie Niemcy.

   Wieluń. Brama Krakowska, ob. wieża ratuszowa.  Wieluń. Fragment murów miejskich. Wielun_mury_miejskie (3).jpg

 

 

DokumentyZiemia Wieluńska przyjazna turyście

Drogi Turysto!

Dzięki Portalowi Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej odkryjesz tajemnice i skarby pozostawione przed wiekami przez kupców, osadników i zakonników wędrujących starożytną drogą handlową, Szlakiem Bursztynowym.

 

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy serwis wykorzystujący najnowocześniejsze technologie informatyczne umożliwiający zaplanowanie niezapomnianej podróży w zaciszu domowego ogniska.

Systematycznie rozwijana i uzupełniana baza obiektów zabytkowych, walorów krajobrazowych i infrastruktury turystycznej oraz interaktywna mapa Ziemi Wieluńskiej umożliwią Ci spacer Szlakiem Bursztynowym bez wychodzenia z domu.

Już dziś zaktywizuj się na turystykę na Portalu Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej! Zapraszamy!

Powiat Wieluński - Herb

Starostwo Powiatowe w Wieluniu

Plac Kazimierza Wielkiego 2
98 - 300 Wieluń
tel. (43) 843 42 80
fax. (43) 843 42 63
e-mail: starostwo@powiat.wielun.pl