Pobierz bezpłatnie

Polecane aplikacje

więcej...

Facebook
Konkursy

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskich konkursach: fotograficznym i filmowym organizowanych przez zaprzyjaźniony portal map4U. Zachęcamy do przesyłania zdjęć oraz filmów z odwiedzonych miejsc lub imprez.

Więcej informacji na temat konkursów można przeczytać na stronie map4U.

więcej...

Ankieta

Pałace i dwory

Na terenie powiatu wieluńskiego zachowało się kilka dawnych pałaców i dworów szlacheckich. Najstarszy i najokazalszy dwór znajduje się w Ożarowie i pochodzi z 1757 r.

Opis

Wśród obiektów rezydencjonalnych na terenie powiatu wieluńskiego zachowały się nieliczne przykłady pałaców. Przetrwały one w Wieluniu (wybudowany na fundamentach dawnego zamku, dziś użytkowany przez Starostwo Powiatowe), Konopnicy (ośrodek pracy twórczej Politechniki Łódzkiej) oraz w  Rudzie (obiekt nieużytkowany). Wszystkie pochodzą z XIX w. Pałac w Wieluniu reprezentuje styl klasycystyczny, dwa pozostałe wybudowano w stylu eklektycznym. Wnętrza pałaców w Konopnicy i Wieluniu są dostępne, zostały one jednak gruntownie przebudowane i utraciły swój zabytkowy charakter. Wnętrza pałacu w Rudzie są niedostępne, obiekt ten znajduje się w złym stanie technicznym.

Najstarszy na Ziemi Wieluńskiej dwór znajduje się w Ożarowie i pochodzi z 1757 r. Jest to jeden z ciekawszych zachowanych dworów w skali całej Polski – budowla modrzewiowa, w typie tradycyjnego dworu polskiego z dachem łamanym i czterema alkierzami w narożach. Dzięki obecnej funkcji muzealnej (Muzeum Wnętrz Dworskich) zachowany jest w tym obiekcie wyjątkowy klimat dworu szlacheckiego.

muz1.jpg

Ożarów. Dwór (XVIII w.)

Na terenie powiatu inne zachowane dwory znajdują się w Rychłocicach, Pątnowie, Wielgiem, Łagiewnikach, Chotowie, Mokrsku, Olewinie, Łaszewie, Czarnożyłach oraz Komornikach. Wększość z nich usytuowana jest w parkach, o wysokich walorach przyrodniczych. Niektóre służą obecnie jako szkoły (Łagiewniki, Chotów, Olewin, Łaszew), niektóre nie są zagospodarowane (Komorniki), inne stanowią własność prywatną i są niedostępne dla turystów (Wielgie).

Ze względu na obecną dostępność oraz stopień zachowania pierwotnej budowli za obiekty rzeczywiście atrakcyjne dla turystów można uznać jedynie dwory w Ożarowie i Rychłocicach.

dwor_2.jpg

Rychłocice. Dwór (XIX w.)

Na szlakach turystycznych spotkamy również ruiny dworów, w cieniu których odpoczynek można połączyć z refleksją nad przemijalnością czasu.

 Ziemia Wieluńska przyjazna turyście

Drogi Turysto!

Dzięki Portalowi Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej odkryjesz tajemnice i skarby pozostawione przed wiekami przez kupców, osadników i zakonników wędrujących starożytną drogą handlową, Szlakiem Bursztynowym.

 

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy serwis wykorzystujący najnowocześniejsze technologie informatyczne umożliwiający zaplanowanie niezapomnianej podróży w zaciszu domowego ogniska.

Systematycznie rozwijana i uzupełniana baza obiektów zabytkowych, walorów krajobrazowych i infrastruktury turystycznej oraz interaktywna mapa Ziemi Wieluńskiej umożliwią Ci spacer Szlakiem Bursztynowym bez wychodzenia z domu.

Już dziś zaktywizuj się na turystykę na Portalu Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej! Zapraszamy!

Powiat Wieluński - Herb

Starostwo Powiatowe w Wieluniu

Plac Kazimierza Wielkiego 2
98 - 300 Wieluń
tel. (43) 843 42 80
fax. (43) 843 42 63
e-mail: starostwo@powiat.wielun.pl