Pobierz bezpłatnie

Polecane aplikacje

więcej...

Facebook
Konkursy

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskich konkursach: fotograficznym i filmowym organizowanych przez zaprzyjaźniony portal map4U. Zachęcamy do przesyłania zdjęć oraz filmów z odwiedzonych miejsc lub imprez.

Więcej informacji na temat konkursów można przeczytać na stronie map4U.

więcej...

Ankieta

Rekonstrukcje i festiwale historyczne

Aktywność charakterystyczna dla osób realizujących cele kulturalno-poznawcze oparte o historię, ale osiągane poprzez uczestnictwo w imprezach odtwarzających nasze dzieje, w postaci rekonstrukcji m. in. bitew i turniejów rycerskich.

Opis

Aktywność rekonstrukcyjna – miłośnicy imprez odtwarzających historię.

Bardzo popularnym dziś sposobem poznawania historii jest rekonstrukcja. Bardzo wielu miłośników tej dziedziny wiedzy, bierze udział w licznych imprezach poświęconych wielu tematom i czasom. Wybierając aktywność rekonstrukcyjną można będzie poznać miejsca i wydarzenia poświęcone odtwarzaniu dziejów. Wśród tych wydarzeń najczęściej spotkać można te poświęcone militariom, są to rekonstrukcje bitew, turniejów rycerskich, obozowisk wojskowych i twierdz.

Miłośnicy wszystkich epok historycznych znajdą coś dla siebie, gdyż podziwiać można zarówno bitwy średniowieczne, jak i odtworzenia bitew II wojny światowej, a nawet najnowszych konfliktów zbrojnych. Ale nie tylko fani wojskowości biorą udział w rekonstrukcjach, często odtwarzane jest też życie codzienne, od średniowiecznych wiosek po życie w PRL-u.

Turyści preferujący omawianą aktywność mogą na mapie wyszukać ciekawe informacje przede wszystkim korzystając z kategorii Zabytki i kultura:

 • Obiekty archeologiczne,
 • Zabytki architektury świeckiej,
  • Pałace i dwory,
  • Obiekty obronne i warowne,
 • Miejsca historyczne,
  • Miejsca bitew, męczeństwa,
  • Kopce
 • Obiekty kulturalne,
  • Muzea, archiwa i zbiory.

W kategorii Rozrywka przydatne informacje mogą zawierać:

 • Festiwale (historyczne, np. dotyczące Słowian i Wikingów).

Ponadto podczas planowania podróży można poszukać ciekawych informacji urozmaicających wycieczkę w kategoriach: Zabytki i kultura, Noclegi i gastronomia. Korzystając z tych informacji zaplanujemy naszą wycieczkę przez tereny atrakcyjne pod względem kulturowym, a także bez problemu znajdziemy miejsce na obiad lub nocleg podczas wyprawy.

Turystów zainteresowanych rekonstrukcjami historycznymi zachęcamy do zaglądania do Artykuły/kalendarium, gdzie będziemy umieszczać informacje o ciekawych imprezach rekonstrukcyjnych, inscenizacjach bitew i festynach historycznych.

VI Europejskie Święto Bursztynu 2012

Wspomnienia z Europejskiego Święta Bursztynu - Wieluń 2012 (4 min)

Przez tereny obecnego powiatu wieluńskiego przebiegał jeden z ważniejszych szlaków kulturowych Europy – Szlak Bursztynowy.

Na terenie Wielunia działa grupa rekonstrukcyjna – Drużyna Wojów Szlaku Bursztynowego. Wojowie uczestniczą w licznych imprezach na terenie Polski m.in. w Zjeździe Wojowników Słowiańskich w Grzybowie oraz Festiwalu Słowian i Wikingów na Wolinie. Wojowie starają się promować historię regionu i nawiązywać do czasów świetności regionu. Drużyna Wojów liczy sobie kilkanaście osób.

Inną grupą zajmującą się częściowo inscenizacjami rekonstrukcyjnymi na terenie powiatu jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej. Pośród szerokiego zakresu działań Towarzystwa, oprócz przede wszystkim promowania tradycji i kultury Konopnicy, znajdują się rekonstrukcje wydarzeń historycznych i legend dotyczących regionu. „”

Co roku w sierpniu w Wieluniu organizowane jest Europejskie Święto Bursztynu. Impreza gromadzi grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Słowianie, Celtowie, Wikingowie czy Rzymianie wspólnie spędzają czas prezentując swoje umiejętności i uzbrojenie. W ciągu dwóch dni w Wieluniu lub okolicach pojawia się średniowieczne obozowisko, przy którym odbywają się pokazy walk, turnieje rycerskie, wyścigi rydwanów i inne atrakcje.Ziemia Wieluńska przyjazna turyście

Drogi Turysto!

Dzięki Portalowi Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej odkryjesz tajemnice i skarby pozostawione przed wiekami przez kupców, osadników i zakonników wędrujących starożytną drogą handlową, Szlakiem Bursztynowym.

 

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy serwis wykorzystujący najnowocześniejsze technologie informatyczne umożliwiający zaplanowanie niezapomnianej podróży w zaciszu domowego ogniska.

Systematycznie rozwijana i uzupełniana baza obiektów zabytkowych, walorów krajobrazowych i infrastruktury turystycznej oraz interaktywna mapa Ziemi Wieluńskiej umożliwią Ci spacer Szlakiem Bursztynowym bez wychodzenia z domu.

Już dziś zaktywizuj się na turystykę na Portalu Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej! Zapraszamy!

Powiat Wieluński - Herb

Starostwo Powiatowe w Wieluniu

Plac Kazimierza Wielkiego 2
98 - 300 Wieluń
tel. (43) 843 42 80
fax. (43) 843 42 63
e-mail: starostwo@powiat.wielun.pl