Pobierz bezpłatnie

Polecane aplikacje

więcej...

Facebook
Konkursy

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskich konkursach: fotograficznym i filmowym organizowanych przez zaprzyjaźniony portal map4U. Zachęcamy do przesyłania zdjęć oraz filmów z odwiedzonych miejsc lub imprez.

Więcej informacji na temat konkursów można przeczytać na stronie map4U.

więcej...

Ankieta

Zabytki techniki

Aktywność charakterystyczna dla osób realizujących cele poznawcze inspirowane przez zdobycze techniki i cywilizacji, zwiedzających obszary i obiekty przemysłowe, uczestniczących w wydarzeniach ukazujących dzisiejszą technikę i nowoczesne technologie.

Opis

Jeżeli wielokrotnie stawialiście sobie pytania „jak oni to zrobili?” lub „jak to działa?” wasz wybór powinien paść na aktywność techniczno-cywilizacyjną. Jest to zbiór wszystkich zdobyczy cywilizacji, które zadziwić mogą sposobem powstania lub sposobem działania. Wśród nich kryją się zabytki techniki, które podziwiać można dziś zastanawiając się nad umiejętnościami inżynierów sprawujących swoje funkcje nawet przed wiekami. Ważną gałęzią jest też nowoczesne budownictwo, to które zadziwia rozmiarami, rozwiązaniami technicznymi i materiałami wykorzystywanymi podczas budowy, mogą to być konstrukcje wykorzystywane na co dzień (zapory, mosty, estakady, wieże, stadiony, hale widowiskowe czy centra handlowe), ale także te postawione jedynie dla radości oglądającego, często ukryte gdzieś w infrastrukturze miasta.

Turyści preferujący omawianą aktywność mogą na mapie wyszukać ciekawe informacje przede wszystkim korzystając z kategorii Zabytki i kultura:

  • Zabytki architektury świeckiej,

    • Obiekty obronne i warowne,

    • Spichlerze, budynki gospodarcze,

    • Obiekty techniki,

  • Obiekty kulturalne,

    • Muzea, archiwa i zbiory (dotyczące techniki).

Ponadto podczas planowania podróży można poszukać ciekawych informacji urozmaicających wycieczkę w kategoriach: Noclegi i gastronomia. Korzystając z tych informacji bez problemu znajdziemy miejsce na obiad lub nocleg podczas wyprawy.

Dąbrowa. Zabytkowa wieża ciśnień obok stacji Wieluń-Dąbrowa Konopnica. Dawny młyn wodny, elementy wyposażenia - mlewniki walcowe. Konopnica. Dawny młyn wodny.

Spośród zabytkowych obiektów przemysłowych na uwagę zasługują: cukrownia w Niedzielsku (powstała przed I wojną światową) oraz cegielnie w Mokrsku, Ożarowie i Chotowie. Obszar ten w okresie przedwojennym nie został objęty planową industrializacją, stąd brak liczniejszych zakładów przemysłowych.

Wśród obiektów komunikacji i transportu warto wspomnieć o wąskotorowej linii kolejowej łączącej Wieluń z Zawistną k. Praszki. Linia ta powstała w początkach XX w. w celu wywozu urobku z lokalnej kopalni rud żelaza, została zlikwidowana w latach 80. Do dzisiaj w terenie widoczny jest przebieg tej linii, w niektórych miejscach zachowały się jeszcze tory. Dawny szlak tej linii mógłby być przekształcony na ciekawy rowerowy szlak turystyczny.

Na terenie historycznej Ziemi Wieluńskiej już w średniowieczu funkcjonowały kopalnie rud żelaza – świadczyć o tym mogą nazwy miejscowości takie jak Rudniki (obecnie woj. opolskie), czy Kuźnica Grabowska (obecnie woj. wielkopolskie). Na terenie dzisiejszego powiatu wieluńskiego funkcjonowała w przeszłości kopalnia w okolicach wsi Komorniki. Eksploatacja zakończona została na tym terenie z końcem II wojny światowej, nigdy nie nabierając większego znaczenia gospodarczego (przede wszystkim z powodu słabych połączeń transportowych – urobek z kopalni wywożony był jedną linią wąskotorową Wieluń - Zawistna k. Praszki i dalej do Olesna.Ziemia Wieluńska przyjazna turyście

Drogi Turysto!

Dzięki Portalowi Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej odkryjesz tajemnice i skarby pozostawione przed wiekami przez kupców, osadników i zakonników wędrujących starożytną drogą handlową, Szlakiem Bursztynowym.

 

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy serwis wykorzystujący najnowocześniejsze technologie informatyczne umożliwiający zaplanowanie niezapomnianej podróży w zaciszu domowego ogniska.

Systematycznie rozwijana i uzupełniana baza obiektów zabytkowych, walorów krajobrazowych i infrastruktury turystycznej oraz interaktywna mapa Ziemi Wieluńskiej umożliwią Ci spacer Szlakiem Bursztynowym bez wychodzenia z domu.

Już dziś zaktywizuj się na turystykę na Portalu Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej! Zapraszamy!

Powiat Wieluński - Herb

Starostwo Powiatowe w Wieluniu

Plac Kazimierza Wielkiego 2
98 - 300 Wieluń
tel. (43) 843 42 80
fax. (43) 843 42 63
e-mail: starostwo@powiat.wielun.pl