Pobierz bezpłatnie

Polecane aplikacje

więcej...

Facebook
Konkursy

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskich konkursach: fotograficznym i filmowym organizowanych przez zaprzyjaźniony portal map4U. Zachęcamy do przesyłania zdjęć oraz filmów z odwiedzonych miejsc lub imprez.

Więcej informacji na temat konkursów można przeczytać na stronie map4U.

więcej...

Ankieta

Dostępność komunikacyjna i baza turystyczna Ziemi Wieluńskiej

Dobra dostępność komunikacyjna Ziemi Wieluńskiej i rozwinięta baza turystyczna stanowią wielką zaletę obszaru, jeżeli chodzi o jego atrakcyjność turystyczną.

Opis

Powiat wieluński położony jest w Polsce Środkowej, w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego. Względem centrum Polski jest nieznacznie przesunięty na południowy-zachód. Graniczy z powiatami województw:

 • łódzkiego – sieradzkim i łaskim (od północy), wieruszowskim (od zachodu), bełchatowskim i pajęczańskim (od wschodu),
 • opolskiego – oleskim (od południa),
 • śląskiego – kłobuckim (od południa).

Łączną powierzchnię powiatu liczącą 928 km² tworzą obszary dziesięciu gmin, w tym dziewięciu wiejskich (Wierzchlas, Pątnów, Ostrówek, Mokrsko, Skomlin, Biała, Czarnożyły, Osjaków, Konopnica) i jednej miejsko-wiejskiej (Wieluń).

  polozenie_powiat_1.png

Mapa. Położenie administracyjne powiatu wieluńskiego
Źródło: opracowanie własne z wykorzystaniem zasobów Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Wieluniu

Komunikacja lotnicza opiera się na trzech najbliższych lotniskach międzynarodowych obsługujących również trasy krajowe – Łódź, Wrocław, Katowice (Pyrzowice). Położonymi dalej są Kraków (Balice), Poznań, Warszawa – z miejscowości tych można się jednak dostać bezpośrednim połączeniem PKS do Wielunia.
Drogi tranzytowe zapewniają główne powiązania zewnętrzne dla turystów samochodowych z zagranicy oraz dalszych części Polski. Sieć autostrad i dróg o charakterze tranzytowym znacznie poprawią realizowane krajowe inwestycje drogowe. Stosunkowo dobry dojazd mają mieszkańcy Łodzi, Wrocławia, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Śląska.
Wieluń jest miejscowością węzłową, przez którą przechodzą trzy drogi krajowe :

 • droga krajowa nr 8 – znaczenie krajowe i międzyregionalne, klasyfikowana jako główna droga ruchu przyspieszonego,
 • droga krajowa nr 45 – znaczenie międzyregionalne, klasyfikowana jako droga główna,
 • droga krajowa nr 43 – znaczenie regionalne, klasyfikowana jako droga główna,

i dwie wojewódzkie:

 • droga krajowa nr 481 – klasyfikowana jako droga zbiorcza,
 • droga krajowa nr 486 – klasyfikowana jako główna.

Drogi powiatowe i gminne równomiernie pokrywają teren powiatu wieluńskiego. Komfort podróży istotnie poprawiają inwestycje modernizujące stan nawierzchni i poboczy dróg. Duże znaczenie mają działania poprawiające informację o lokalnych atrakcjach i miejscowych produktach turystycznych w postaci znakowania dróg dużymi tablicami informacyjnymi oraz znakami kierunkowymi.
Komunikację zbiorową realizującą powiązania zewnętrzne Wielunia z regionem w skali województwa oraz w skali krajowej oceniać należy jako dobrą. Z dworca PKS można dojechać do dużych krajowych aglomeracji. Najwięcej połączeń autobusowych jest z Łodzią i Wrocławiem (najbliżej położone duże miasta). Komunikacja w ramach powiatu jest dobrze rozwinięta.
Komunikacja kolejowa opiera się na jednotorowej zelektryfikowanej linii kolejowej relacji Herby - Wieluń - Wieruszów - Kępno. Jest to uzupełniająca linia dla podstawowego połączenia trasy nr 320 relacji Śląsk (Tarnowskie Góry) - Kluczbork - Kępno - Ostrów Wlkp. - Jarocin - Poznań. Na jej przebiegu w powiecie wieluńskim znajduje się pięć stacji osobowych PKP: Dzietrzniki, Pątnów, Wieluń miasto, Wieluń Dąbrowa i Biała.

Mapa. Układy drogowy w powiecie wieluńskim

Na terenie powiatu funkcjonuje 61 obiektów gastronomicznych, w tym restauracje, karczmy, zajazdy, oberże, pizzerie, kawiarnie, bary oraz puby. Najwięcej obiektów gastronomicznych znajduje się w Wieluniu, gdzie ich oferta jest najbardziej urozmaicona pod względem kategorii i rodzaju serwowanej kuchni. Znaczna część restauracji i barów zlokalizowana jest przy drodze krajowej nr 8 i znajduje się w hotelach, motelach, zajazdach, karczmach i oberżach. Przy trasie znajdują się gminy Biała i Osjaków, które wyróżniają się spośród innych gmin większą ilością bazy gastronomicznej. W pozostałych gminach dominują bary.

Na turystów czeka ponad 50 obiektów noclegowych, w tym:

 • hotele o średnim standardzie – dwu i trzygwiazdkowe,
 • motele jednogwiazdkowe,
 • ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe,
 • ośrodki wypoczynkowe,
 • gospodarstwa agroturystyczne,
 • inne obiekty świadczące usługi hotelarskie (zajazdy).

Łącznie dysponują one ok. 900 miejscami noclegowymi, z czego ponad 50% to miejsca całoroczne (wg GUS, 2007).
Najwięcej obiektów noclegowych znaleźć funkcjonuje na najatrakcyjniejszych przyrodniczo obszarach powiatu – w dolinie rzeki Warty i parkach krajobrazowych: Załęczańskim oraz Międzyrzecza Warty i Widawki. Bardzo dobrze rozwija się agroturystyka, w 28 gospodarstwach nocleg znajdą amatorzy wypoczynku indywidualnego. W okresie wzmożonego ruchu turystycznego (długie weekendy, wakacje) obserwowane jest duże zainteresowanie noclegami w tych obiektach, dlatego dobrze zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem. Poza tradycyjnym świadczeniem usług noclegowych gospodarstwa posiadają bogatą ofertę wypoczynku przygotowaną dla miłośników jazdy konnej i turystyki kajakowej.
Na przejeżdżających tranzytem czekają obiekty skategoryzowane zlokalizowane przy drodze krajowej nr 8 w gminach Osjaków i Wieluń. Kilka obiektów noclegowych w powiecie dostosowanych jest do wypoczynku grupowego (w Załęczu Wielkim, Konopnicy, Krzeczowie, Kępowiźnie), w nich można zorganizować także konferencje, kolonie etc. Obiekty całoroczne i sezonowe (ośrodki wypoczynkowe) mają zróżnicowany standard świadczenia usług i są dostępne na każdą kieszeń.
Wypoczynek poprzez sport i rekreację w powiecie wieluńskim rozwija się z wykorzystaniem obiektów bazy sportowej. Na lubiących sport czekają: stadiony, boiska sportowe, hale sportowe (w tym ośrodki sportowo-rekreacyjne), baseny kryte, baseny odkryte, korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, łowiska dla wędkarzy. Obiektów tych na obszarze powiatu jest ponad 70, w tym kilkanaście wypożyczalni sprzętu turystycznego (kajaki, rowery).
W każdej miejscowości gminnej znajdują się urzędy pocztowe oraz Urzędy Gmin. W Wieluniu znajduje się Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe. O bezpieczeństwo mieszkańców powiatu dba Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu i 3 Komisariaty Policji zlokalizowane w gminach: Pątnów, Osjaków, Biała.
Poza wymienionymi ośrodkami w skład bazy towarzyszącej wchodzą:

 • szpital w Wieluniu;
 • ośrodki zdrowia – 18: Biała, Konopnica (2), Mokrsko (2), Osjaków (2), Pątnów (2), Skomlin (2), Wierzchlas (4), Wieluń (3);
 • apteki – 28: Biała, Konopnica (2), Mokrsko, Osjaków, Pątnów (2), Skomlin (2), Wierzchlas (3), Wieluń (16);
 • banki – 26: w gminach: Biała, Czarnożyły (2), Konopnica (2), Mokrsko, Osjaków, Ostrówek, Pątnów, Skomlin, Wierzchlas (2), Wieluń (14);
 • bankomaty – 23: w gminach: Biała, Czarnożyły (2), Konopnica, Mokrsko, Osjaków, Ostrówek, Pątnów, Skomlin, Wierzchlas, Wieluniu (13);
 • stacje paliw – 26: w gminach: Biała (2), Czarnożyły, Konopnica, Mokrsko, Osjaków (2), Ostrówek (2), Pątnów, Skomlin, Wierzchlas (2), Wieluń (13);
 • centra handlowe – 7 w Wieluniu;
 • sklepy spożywczo przemysłowe – 164: z uwagi na dużą liczbę drobnych sklepów w Wieluniu nie doliczono ich do danych powiatowych, w gminach: Biała (21), Czarnożyły (18), Konopnica (12), Mokrsko (22), Osjaków (18), Ostrówek (18), Pątnów (24), Skomlin (4), Wierzchlas (27);
 • sklepy z częściami samochodowymi – 19: Biała, Konopnica, Osjaków (2), Wieluń (15);
 • parkingi w Wieluniu – przy drodze krajowej nr 8 przy hotelach, motelach, zajazdach;
 • naprawa pojazdów – 34: Biała (3), Czarnożyły, Konopnica, Mokrsko (9), Osjaków (3), Ostrówek (4), Skomlin (2), Pątnów (3), Wieluń (8);
 • usługi wulkanizacyjne – 9: Biała, Czarnożyły, Konopnica, Osjaków, Skomlin (2), Pątnów, Wieluń (2).


Ziemia Wieluńska przyjazna turyście

Drogi Turysto!

Dzięki Portalowi Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej odkryjesz tajemnice i skarby pozostawione przed wiekami przez kupców, osadników i zakonników wędrujących starożytną drogą handlową, Szlakiem Bursztynowym.

 

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy serwis wykorzystujący najnowocześniejsze technologie informatyczne umożliwiający zaplanowanie niezapomnianej podróży w zaciszu domowego ogniska.

Systematycznie rozwijana i uzupełniana baza obiektów zabytkowych, walorów krajobrazowych i infrastruktury turystycznej oraz interaktywna mapa Ziemi Wieluńskiej umożliwią Ci spacer Szlakiem Bursztynowym bez wychodzenia z domu.

Już dziś zaktywizuj się na turystykę na Portalu Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej! Zapraszamy!

Powiat Wieluński - Herb

Starostwo Powiatowe w Wieluniu

Plac Kazimierza Wielkiego 2
98 - 300 Wieluń
tel. (43) 843 42 80
fax. (43) 843 42 63
e-mail: starostwo@powiat.wielun.pl