15 listopada 2013 r. rozpoczęła się druga edycja akcji „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom”. Po dużym zainteresowaniu pierwszą edycją akcji organizatorzy postanowili znów namówić mieszkańców Polski do szukania drzew sadzonych na pamiątkę zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Druga edycja akcji „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom”

ostatnia aktualizacja 19.11.2013 wtorek 09:12

Materiały organizatora 

Od 15 listopada 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r. trwać będzie druga edycja akcji „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom”. Akcja ma na celu odnalezienie „Drzew Sobieskiego”, które mieszkańcy Polski sadzili na cześć króla po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Sam król Jan III Sobieski najprawdopodobniej zapoczątkował tą tradycje sadząc przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach dwie lipy.

Pierwsza edycja projektu, która odbyła się latem 2013 r. pozwoliła znaleźć kilkaset drzew w całej Polsce. Najwięcej odnalezionych dębów, lip i innych drzew zostało w woj. śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Druga edycja oprócz dalszych poszukiwań zachęca także do sadzenia nowych drzew w miejscu związanym z postacią króla Jana III Sobieskiego oraz do stworzenia galerii zdjęć wszystkich drzew.

Organizatorami akcji jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji na stronach: www.gdos.gov.pl, www.zabytek.pl oraz www.wilanow-palac.pl.