VIII Europejskie Święto Bursztynu już za nami. Na uczestników festiwalu czekało mnóstwo atrakcji. Zabawy nie było końca i pozostaje teraz tylko czekać na dziewiątą już edycję Święta.

VIII Europejskie Święto Bursztynu – relacja

ostatnia aktualizacja 09.09.2014 wtorek 23:27

Daria Konieczna 

VIII Europejskie Święto Bursztynu rozpoczęło się inauguracją otwarcia dwóch wystaw fotograficznych w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa pt. „Bursztynowy Zwierzyniec”. Zdjęcia autorstwa Aleksandra Chmiela i Marka Wyszomirskiego prezentują zastygłe w bursztynie owady. Podczas inauguracji odbył się także wykład dotyczący zagadnień związanych z bursztynem, który wygłosił dr hab. Janusz Hochleitner, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku oraz pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wieczorem dla uczestników Święta największe wrażenie wywołały pokazy ogniowe. Najpierw kapłani celtyccy rzucali w pochodnie „bursztynowym pyłem”, a później miotano płonącymi kulami za pomocą machiny oblężniczej. Nie zabrakło pokazów pędzących rydwanów, które były namiastką niedzielnych wyścigów.

W sobotę odbyła się także inscenizacja wizyty namiestnika rzymskiego w podległym kraju słowiańskim oraz otwarcie wioski rzemieślników. W tym roku Wieluń odwiedziła rekordowa liczba garncarzy, kowali, dymarzy, jubilerów, zielarzy. Nie zabrakło także kramów z regionalnymi produktami oraz współczesnego placu zabaw dla dzieci z różnego rodzaju karuzelami i dmuchanymi zamkami.

Drugi dzień Święta rozpoczął się paradą legionistów i gości z centrum Wielunia na miejsce obozowiska. Po szkolnych igrzyskach o sakwę bursztynu oraz rodzinnych mistrzostwach w poszukiwaniu bursztynu rozpoczęły się długo oczekiwane wyścigi rydwanów. Część widzów zamarła, kiedy jeden z pędzących rydwanów stracił koło, na szczęście nikomu nic się nie stało. Wiele wrażeń przyniosły też pokazy kawalerii konnej Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wszyscy widzowie mogli podziwiać szczegóły wydarzenia z areny na specjalnie przygotowanym telebimie.

Nowością podczas ósmej edycji Święta była możliwość zwiedzania repliki Bursztynowej Komnaty oraz skonstruowanej w tartaku Wacława Witkowskiego repliki dawnej łodzi.
Na zakończenie VIII Europejskiego Święta Bursztynu na scenie głównej zagrał zespół Flash Creep.

Powiązane artykuły