Gmina Konopnica

Siedzibą gminy jest Konopnica. Gmina oferuje wypoczynek w malowniczej dolinie Warty, pośród lasów z możliwością poznania interesujących zabytków. Historia regionu sięga już IV wieku p.n.e. Warto odwiedzić Konopnicę, Strobin, Szynkielów i Rychłocice.

Powierzchnia: 8 166 ha

Opis

W gminie Konopnica można odwiedzić następujące wsie: Anielin, Bębnów, Głuchów, Kamyk, Konopnica, Mała Wieś, Piaski, Rychłocice, Sabinów, Strobin, Strobin Lesisko, Szynkielów, Wrońsko.

Informacje związane z działalnością statutową i publiczną gminy zawiera Biuletyn Informacji Publicznej.

Miejsca warte odwiedzenia

  • Konopnica – Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z XIV w. We wsi znajduje się dwór rodziny Konopnickich z XIX w.; kościół pw. św. Rocha z 1642 r.; spichlerz dworski z XIX w.; drewniany młyn  z XIX w.; grodzisko z XIII w.

  • Strobin – Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych o wsi pochodzi z 1402 r., następna z 1417 r. Najważniejszym walorem turystycznym wsi jest pięć kurhanów, które znajdują się w lesie około 700 m od Szlaku Bursztynowego. Na obrzeżach wsi znajduje się jeden z nich. Ten gród obronny ludności kultury łużyckiej wzniesiono pod koniec epoki brązu w VIII w. p.n.e. Skupisko obiektów mieszkalnych znajdowało się w północnej części grodu blisko wału. Gród zniszczono w V w. p.n.e.
  • Szynkielów – Najstarsze informacje o wsi Szynkielów pochodzą z początku XVI w. Wieś malowniczo położona wśród terenów leśnych i niewielkich wzniesień zachęca turystów do poznawania okolicy. We wsi znajduje się kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XX w. oraz cmentarz parafialny z cennymi nagrobkami.
  • Rychłocice – Wieś nad Wartą wzmiankowana po raz pierwszy w XV w. Od XVIII w. była własnością rodu Trepków, którzy do dziś są właścicielami dworu. W miejscowości interesujące zabytki związane z założeniem dworskim, wśród nich drewniany kościół.

Wirtualne spacery w 3D

Klasycystyczny dwór rodziny Nekandów-Trepków z lat 1820–1830, znajduje się w malowniczym otoczeniu parku, w pobliżu murowany spichlerz z I poł. XIX w.Drewniany kościół o konstrukcji zrębowej z dwuspadowym dachem pochodzi z 1918 r. Posiada wyposażenie późnobarokowe. Powstał na miejscu kościoła z 1770 r., który uległ spaleniu. Obok znajduje się drewniana dzwonnica.
Dwór w RychłocicachKosciol parafialny pw. Zwiastowania NMP w Rychłocicach
Warta stanowi największy atut Ziemi Wieluńskiej. Jest jedyną rzeką w okolicach Wielunia spełniającą warunki dla uprawiania turystyki wodnej.
Rzeka Warta w Konopnicy

Na terenie gminy działa licząca przeszło 50 osób historyczna grupa rekonstrukcyjna Wojowie Szlaku Bursztynowego. Grupa z udziałem mężczyzn, kobiet i dzieci jest swoistą wizytówką nie tylko Szlaku Bursztynowego, ale również powiatu wieluńskiego i całego województwa.

Przez gminę Konopnica przebiega kilka szlaków turystycznych, w tym Łódzki Szlak Konny, Bursztynowy Szlak Rowerowy. Wodny Szlak Kajakowy po rzece Warcie.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Położenie w Dolinie Warty przyczyniło się do powstania na terenie gminu kilku interesujących ośrodków wypoczynkowych, np. w Rychłocicach i Konopnicy. Na ternie gminy znajdzie się też szeroka oferta gospodarstw agroturystycznych. Warto skorzystać z usług ośrodka Politechniki Łódzkiej, która oferuje noclegi w zabytkowym dworku w Konopnicy. W większych miejscowościach letniskowych, jak np. w Konopnicy znajdują się także punkty gastronomiczne.

Dla miłośników sportu warto skorzystać z usług boiska sportowego w Konopnicy, bądź zorganizować spływ kajakowy po rzece Warcie.

Co roku w Konopnicy odbywają się różnego rodzaju festyny i święta.

Inne

Więcej informacji o gminie można uzyskać na stronie:

Informacje o urzędzie gminy znajdują się na karcie poświęconej samorządowi.

Archiwum wg daty wydarzenia