Gmina Wieluń

Gmina miejsko-wiejska Wieluń znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim. Składa się miasta Wieluń, które jest zarazem siedzibą gminy i z 20 sołectw.

Powierzchnia: 13 088 ha

Opis

Gmina Wieluń położona jest w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego, nad rzeką Pyszną. Gmina ma charakter przemysłowo-rolniczy. Rolnictwo rozwija się w szczególności w większości wsi, natomiast przemysł wyłącznie w Wieluniu. Znajdziemy tutaj liczne fabryk, większe przedsiębiorstwa oraz elektrownię.

Warto na terenie gminy zobaczyć takie miejsca jak liczne zabytkowe domy mieszkalne i krzyże przydrożne, Brama Krakowska, kościół pw. Miłosierdzia Bożego, mury obronne, zespół klasztorny Paulinów, zespół klasztorny Augustianów, zespół klasztorny Pijarów i ratusz w Wieluniu, dwór i park w Masłowicach, dwór w Rudzie, kościół parafialny pw. Najświętszego Imienia Maryi w Gaszynie czy kościół parafialny pw. św. Andrzeja w Kadłubie.

Przez tereny gminy przechodzi także kilkanaście różnorodnych szlaków turystycznych.

Instytucja kultury gminy Wieluń założona w 1926 roku przez Polską Macierz Szkolną. Pełni rolę ośrodka badań przeszłości historycznej ziemi wieluńskiej.

Wirtualny spacer w 3D

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Instytucja kultury gminy Wieluń założona w 1926 roku przez Polską Macierz Szkolną. Pełni rolę ośrodka badań przeszłości historycznej ziemi wieluńskiej.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Zagospodarowanie turystyczne jest dobrze rozwinięte na terenie gminy. Znajdziemy tutaj zarówno sporo obiektów noclegowych jak i gastronomicznych, np. gospodarstwa agroturystyczne, hotele, motele, pensjonat czy zajazd oraz puby, bary, kawiarnie i restauracje.

Inne

Więcej informacji o gminie można znaleźć na stronie:

Informacje o urzędzie gminy znajdują się na karcie poświęconej samorządowi.

Archiwum wg daty wydarzenia