Nadwarciańskich Krajobrazów (EWI 7)

Malowniczy fragment Załęczańskiego Parku Krajobrazowego staje otworem przed turystą rowerowym eksplorującym niezwykły krajobrazowo fragment doliny Warty – Załęczański Łuk Warty.

Długość trasy: 28 103 m Oblicz czas wycieczki

Opis

Szlak rowerowy prowadzi w dolinie Warty tzw. Załęczańskim Łukiem Warty oraz terenami wysoczyznowymi Wyżyny Wieluńskiej. Trasa przebiega malowniczymi terenami leśnymi Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze znajduje się wiele osobliwości przyrodniczych, wśród nich starorzecze „Wronia Woda”, Góra św. Genowefy, Żabi Staw, Góra Zelce z rezerwatem przyrody „Węże”, Góra Wapiennik, Granatowe Źródła. Po drodze spotkamy interesujące przykłady krasu w formie ostańców krasowych, wychodni skał jurajskich, jaskinie i wywierzyska. Warto odwiedzić nieczynny kamieniołom w Bobrownikach, w którym przy odrobinie szczęścia znaleźć można skamieniałości.
Trasa szlaku prowadzi przez niewielkie nadwarciańskie wioski, z dala od zgiełku cywilizacji. Krajobraz wiejski uatrakcyjniają tradycyjne domy drewniane, a także murowane z kamienia wapiennego. W ścianach wielu z nich znajdziemy jurajskie skamieniałości.
Szlak jest trasą dla średniozaawansowanych. Przebiega drogami asfaltowymi (Bobrowniki - most, Troniny - Załęcze Wielkie, Kluski - Załęcze Wielkie) oraz piaszczystymi drogami leśnymi (Załęcze Wielkie - Bobrowniki, Załęcze Wielkie - Kluski).

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

W pobliżu szlaku położone są obiekty oferujące noclegi. Wśród nich znajdują się duże ośrodki wypoczynkowe (Załęcze Wielkie, Stara Wieś), które udostępniają również kajaki i rowery. W Cieślach, Załęczu Małym i Bobrownikach czekają gościnne gospodarstwa agroturystyczne. One również, poza ofertą noclegową, organizują dodatkowe atrakcje – spływy kajakowe i przejażdżki konne.
W jedzenie można zaopatrzyć się w wiejskich sklepach. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zamówienia ciepłego posiłku w ośrodku „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim, jednak wyłącznie po uprzedniej rezerwacji.
W węzłach szlaków trasa rowerowa łączy się ze szlakami pieszymi, konnymi i kajakowymi dlatego planując dłuższy pobyt można bardzo aktywnie wypoczywać zmieniająć środki transportu na kajak bądź konia.

Inne

Szczegółowy przebieg szlaku: Ośrodek ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim - Piaski  - Bukowce - „Wronia Woda” - „Góra Św. Genowefy”  - „Żabi Staw” - Bobrowniki wieś - Bobrowniki most  - „Góra Wapiennik” - Troniny - „Granatowe Źródła” - Stara Wieś - Zamłynie - Załęcze Wielkie - „Kruchy” - „Niwy” Gajówka - Kluski  - „Ostra Góra” - Załęcze Wielkie - Załęcze Wielkie most  -  Załęcze Wielkie Ośrodek ZHP.

Wyruszamy z ośrodka ZHP na wschód, drogą wijącą się na pograniczu lasu i nadwarciańskich łąk. Zostawimy z prawej most na drodze do Załęcza Wielkiego, osadę Piaski i w miejscowości Bukowce wjedziemy w las. Niespełna 0,5 km za przydrożnym krzyżem, po lewej stronie miniemy samotną gajówkę, a po ok. 1,5 km z prawej strony do szlaku zbliży się ogromne, półkoliste starorzecze Warty o nazwie „Wronia Woda”. Po przejechaniu ok. 1 km z lewej strony do naszej trasy dołączy żółty pieszy szlak turystyczny. Leśną drogą będziemy podążać jeszcze ok. 1,2 km. Zanim szlak wyprowadzi nas na pola, warto z niego trochę zboczyć. Tuż przed kończącą się ścianą lasu odchodzi w prawo mało uczęszczana leśna droga, którą możemy zbliżyć się do wznoszącej się nad korytem Warty, oddalonej o około 700 m „Góry Świętej Genowefy”.

Z lasu wjeżdżamy na pola i po ok. 0,5 km dotrzemy do ukrytego za paskiem sosnowego lasku „Żabiego Stawu”. Za nim ujrzymy zabudowania wsi Bobrowniki oraz wznoszącą się nad nią, po przeciwnej stronie rzeki, górę Zelce, na szczycie której znajduje się wart zwiedzenia rezerwat „Węże”. W Bobrownikach, opuszczając żółty szlak, skręcimy w prawo i podziwiając przepiękną Wartę przejedziemy przez most. Przed lasem skręcimy znów w prawo, a po ok. 100 m w lewo, oddalając się nieco od koryta Warty. Docierając do czerwonego pieszego szlaku turystycznego, który będzie nam towarzyszył aż do Załęcza Wielkiego, skręcimy lekko w prawo, miniemy z prawej „Górę Wapiennik” i dotrzemy do miejscowości Troniny. Za wsią wjedziemy na asfalt, miniemy po prawej „Granatowe Źródła” schowane za pasem sosnowego lasku i dotrzemy do Starej Wsi. W miejscu, gdzie kończy się asfalt, skręcimy w lewo, w kierunku Załęcza Małego i po przejechaniu około 800 m w prawo, zjeżdżając na dno głębokiej dolinki. Przekroczymy strumień i w zabudowaniach wsi Zamłynie skręcimy w prawo, miniemy z prawej niewielki staw i skręcając w lewo wjedziemy do lasu, z którego wyjedziemy w Załęczu Wielkim.

We wsi skręcimy w prawo w asfaltową drogę, z której po 100 m zjedziemy w lewo, wspinając się drogą pomiędzy gospodarstwami coraz wyżej do granicy wioski i dalej przez pola na wzniesienie o nazwie „Kruchy”, skąd roztacza się piękna, rozległa panorama widokowa. Przy stojącym na rozdrożu samotnym krzyżu skręcimy w lewo, a gdy dotrzemy do lasu - w prawo i dojedziemy do skrzyżowania leśnych dróg. Tu również nasz rowerowy szlak skręci w prawo, mijając z prawej dużą polanę o nazwie „Niwy”, następnie gajówkę i po ok. 200 m, przed dochodzącym z prawej strony polem, znów skręci w prawo, by skrajem lasu dotrzeć do malowniczo położonej wsi Kluski. Prawie nie wjeżdżając do wsi, za pierwszymi zabudowaniami skręcimy w prawo, po ok. 400 m miniemy „Ostrą Górę” i leśną drogą rozpoczniemy długi zjazd na dno doliny Warty. Na dole dotrzemy do asfaltowej drogi i skręcimy w nią w prawo, łącząc się z rowerowym szlakiem EWI6 „Załęczńskim Łukiem Warty”, którym przez Załęcze Wielkie dotrzemy do ośrodka „Nadwarciański Gród”.