Bobrowniki

Jest to malownicza wieś na prawym brzegu Warty, której średniowieczna nazwa wskazuje na funkcję osady służebnej dla grodu władcy. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1357 r.

Opis

Jest to malownicza wieś na prawym brzegu Warty, której średniowieczna nazwa wskazuje na funkcję osady służebnej dla grodu władcy.
Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1357 r. Wieki Średnie, to okres przynależności osady po części do dóbr królewskich, a częściowo do dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich. W XVII w. osada specjalizowała się w wypalaniu wapna w związku z bogatymi złożami skał wapiennych znajdującymi się w okolicy. W XIX wieku wieś pozostawała w rękach prywatnych. W okresie drugiej wojny światowej, po zaciętych walkach z hitlerowskim najeźdźcą obszar ten został wcielony do III Rzeszy, a sama miejscowość zmieniła nazwę na niemiecko brzmiący Biderwald.

Obecnie w Bobrownikach można odnaleźć nieliczne pozostałości zabudowy drewnianej, powszechnej w poprzednim stuleciu. W okolicy warto wybrać się do licznych rezerwatów przyrody.