Rzymianie powracają

Na Ziemi Wieluńskiej odbywa się jedyne w Polsce Europejskie Święto Bursztynu. W letni weekend barwny korowód kupców i wędrowców Szlaku Bursztynowego ożywia ulice Starego Miasta w Wieluniu. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.

Opis

Od 2007 r., raz do roku w sierpniowy weekend, na Ziemi Wieluńskiej odbywa się jedyne w Polsce Europejskie Święto Bursztynu. Jest to dwudniowa impreza organizowana w Wieluniu i Konopnicy, adresowana zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Przybywające z Polski i Włoch grupy rekonstrukcyjne plemion słowiańskich i Rzymian rozbijają pod murami miejskimi Wielunia swoje wioski, które sprawiają wrażenie, jakby czas się zatrzymał. Można w nich podglądać odpoczywających Rzymian, garncarzy przy pracy i rzemieślników obrabiających bursztyn. Dzieci bawią się w wielkiej piaskownicy w poszukiwaczy bursztynu i mogą wziąć udział w licznych konkursach.

Ukoronowaniem imprezy jest korowód kupców i wędrowców Szlaku Bursztynowego. Wówczas grupy legionistów, barbarzyńców i Słowian wyruszają ulicami Wielunia, zaskakując widzów barwami i detalami swoich kostiumów. Piękne Słowianki obdarowują widzów owocami, a najmłodszych pluszowymi owieczkami. Głośne okrzyki przygotowujących się do ataku rzymskich legionów, dźwięki trąb i rogów wojennych tworzą wyjątkowe przedstawienie.

 

sianie_bursztynu_m_kopanska.jpg

Pomysłodawca i organizator imprezy w jednej osobie, w stroju słowiańskiego woja Szlaku Bursztynowego wraz z zacnym gościem "sieją" bursztyny, na które z niecierpliwością oczekują najmłodsi poszukiwacze przygód.

W Konopnicy nad Wartą na grodzisku odbywa się spektakl teatralny oraz widowiskowe walki rydwanów zaprzężonych w konie. Do rytuału należy szukanie bursztynów licznie ukrytych w nadwarciańskim piasku. Uczestniczą w tej zabawie przede wszystkim najmłodsi, po których własnego szczęścia szukają zebrane niewiasty. Pojedynki i pokazy sprawnościowe zbrojnych mężów, inscenizacje prastarych ludowych obrzędów, muzyka, pieśni, zabawa oraz regionalne potrawy tworzą koloryt imprezy.
Europejskiemu Świętu Bursztynu towarzyszy również akcent naukowy, którym jest międzynarodowe sympozjum „Na Bursztynowych Szlakach”.

VI Europejskie Święto Bursztynu 2012

Wspomnienia z Europejskiego Święta Bursztynu - Wieluń 2012 (4 min)