Góra św. Genowefy

Najdalej na północ wysunięty wapienny ostaniec Jury Wieluńskiej zbudowany z górnojurajskich wapieni skalistych. W obrębie góry znajduje się największa skała wapienna Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, z wyglądu przypominająca ludzką czaszkę.

Opis

Najdalej na północ wysunięty wapienny ostaniec Jury Wieluńskiej zbudowany z górnojurajskich wapieni skalistych. Góra posiada strome stoki i płaski grzbiet. Jej wymiary to 50 metrów na linii północ-południe i 10 metrów na linii wschód-zachód. W obrębie góry znajduje się największa skała wapienna Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, z wyglądu przypominająca ludzką czaszkę.
Góra św. Genowefy wraz z Górą Wapiennik leżącą po przeciwnej stronie Warty stanowią filary bramy Przełomu Działoszyńskiego i wznoszą się ponad 25 metrów nad dolinę Warty. Jednocześnie jest to koniec 20-kilometrowego odcinka Przełomu Działoszyńskiego i początek 16-kilometrowego odcinka Załęczańskiego Łuku Warty. Filary te charakteryzują się stromymi skalistymi zboczami.

Ciekawostki

Po wschodniej stronie znajduje się wejście do niewielkiego schroniska podskalnego inaczej zwanego jaskinią Genowefy. Nazwa góry pochodzi od imienia kobiety, która ukrywała się tutaj przed zazdrosnym mężem.
Inna legenda mówi, że o północy skała jest miejscem sabatów. Na górze znajduje się punkt widokowy pozwalający na podziwianie pięknej panoramy doliny Warty.
Od strony wysoczyzny wystepują liczne płytkie wyrobiska kalcytu.

Forma ochrony prawnej

Pomnik przyrody nieożywionej.

Położenie obiektu

Góra św. Genowefy leży na zachód od wsi Bobrowniki, na prawym brzegu Warty.

Dostępność

Obiekt trudnodostępny. Dojście przez las, leśnym duktem.

Źródła, informacje w Internecie

  • Gara K., Abramek B., Szlaki rowerowe w powiecie wieluńskim - przewodnik dydaktyczny, Wieluń 2005;
  • Olaczek R., Nasza przyroda, Przewodnik po województwie łódzkim, Warszawa 1971;
  • Papińska E., Bezkowska G. (red.), Park krajobrazowy i co dalej – przewodnik sesji terenowych konferencji, Załęcze Wielkie 2001;
  • Wilk A., Cieślak R., Dymański J., Geologiczna ścieżka dydaktyczna „Wielki Łuk Warty”, Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Załęczański Łuk Warty”, Załęcze Wielkie 2007;
  • http://www.dzialoszyn.com.pl;
  • http://www.pascal.pl;
  • http://www.polskaniezwykla.pl.