Źródełko Objawienia

Źródło owiane legendą. Według tradycji, w 1856 roku mieszkance pobliskiej wsi objawiła się przy nim Matka Boska. Od tamtego czasu jest to miejsce pielgrzymek, a odwiedzający wierzą, iż woda źródlana posiada właściwości lecznicze.

Opis

Źródło Objawienia znajduje się niedaleko wsi Kałuże w lesie dzietrznickim, w tak zwanej Dolinie Objawienia. Stanowi przykład źródła spływowego wypływającego z osadów piasków plioceńskich. Wydajność źródła jest dosyć spora, wynosi około 1,5 l /sek. Według tradycji woda posiada właściwości lecznicze. Jego nisza została obudowana, a miejsce w legendach miejscowej ludności uznawane jest za niezwykłe.

Wg przekazów w 1856 r. mieszkance Dzietrznik ukazała się Matka Boska, która wskazała źródełko. Od tamtej pory źródełko nosi wspomnianą nazwę i jest miejscem odwiedzanym przez pielgrzymów. Niedaleko źródła znajduje się ołtarz polowy zbudowany w 1993 r., przy którym raz do roku w dniu 3-ego maja celebrowana jest msza święta, gromadząca wielu wiernych z okolic i całej Polski. Samo źródło jest dość trudne do odszukania, gdyż leży pośród lasu o bogatym poszyciu.
Las otaczający źródło rośnie na wydmach śródlądowych (tzw. wydmy w Kałużach), powstałych w czwartorzędzie.
Odsłonięcie czwartorzędowych utworów piasków można zaobserwować w piaskowni w Młynach. W jej sąsiedztwie, znajduje się niewielki staw.

Ciekawostki

W 1856 roku, w lesie dzietrznickim,doszło do ciekawego wydarzenia. Podobno, umysłowo chorej Franciszce Pęcherz, w konarach wielkiej sosny objawiła się Matka Boska. Na miejsce objawienia zaczęła przychodzić miejscowa ludność aby sie modlić. Władze carskie zaniepokojone zgromadzeniami ludności w okolicznych lasach, wywierały naciski na miejscowe duchowieństwo, by Kościół zakazał leśnych zgromadzeń a sosnę, przy której miało być widoczne objawienie – wyciąć.

Zakazy jednak nie pomagały i ludzie nadal gromadzili się w tym miejscu. Próby wyrwania drzewa spełzły na niczym, gdyż cztery konie, użyte do jego obalenia, zapadały się w grunt, który nigdy wcześniej w tym mijescu nie był grząski.

Z miejscem objawienia wiąże się jeszcze kilkanaście równie niesamowitych historii. Nieopodal sosny, której już dzisiaj nie ma, znajduje się źródełko. Okoliczni mieszkańcy, jak i przybysze z różnych zakątków Polski wierzą, że woda ze źródła ma właściwości lecznicze i pomaga szczególnie na dolegliwości skórne.

Sporo osób nawiedza źródło w Wielki Piątek, przed Wielkanocą. Kolejki chętnych do zaczerpnięcia źródłanej wody ustawiają się już przed świtem.

Położenie obiektu

Źródło znajduje się w pobliżu miejscowości Kałuże, w gminie Pątnów, w otulinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Położone jest w lesie dzietrznickim na południowy - zachód od drogi Załęcze Wielkie - Dzietrzniki (dojście z miejscowości Kałuże).

Z drogi gminne Kępowizna - Dalachów.

Źródła, informacje w Internecie

http://kaluzewies.tnb.pl

Inne

Niedaleko Źródła Objawienia stoi Pomnik Ofiar Powstańców Styczniowych, poległych w bitwie pod Kluskami w 1863 roku. Monument odsłonięto 3 maja 2007.

Archiwum wg daty wydarzenia