Owiane legendą

We wszystkich zakątkach Polski, gdy zasiądzie się przy ogniu, usłyszeć można legendy i opowieści o dziejach danej ziemi. Nie inaczej jest na Ziemi Wieluńskiej.

Opis

Konopnica słynie z historii poświęconej staremu zamczysku, które ponoć kiedyś stało w grodzie w miejscowości. Opowieści snują także historię rycerza Konopieja i Wartmiły, wybranki jego serca, oraz Duchu Bursztynu. Inscenizację tych legend można obejrzeć podczas Europejskiego Święta Bursztynu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Legenda tłumaczy herb miasta Wielunia, który przedstawia baranka z chorągwią, oraz pochodzenie nazwy miasta, które wywodzone jest od jelenia. Baranek bowiem objawił się księciu Odońcowi podczas polowania na jelenia.

Inną legendę mają Dzietrzniki, w okolicy których miały miejsce objawienia Matki Boskiej. Usłyszeć tu można historię walki o uznanie objawienia, a także opowieści o cudownych uzdrowieniach.

 

Wspólna zabawa na V Europejskim Święcie Bursztynu w Konopnicy - 2011

Materiał filmowy nakręcony przez Drużynę Wojów Szlaku Bursztynowego, pasjonatów z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Konopnickiej oraz zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych.