Kulinaria na Szlaku Bursztynowym

Ziemia Wieluńska kryje wiele kulinarnych smaków. Kwaszone ogórki, smalec i pyszna ryba wędzona to zaledwie kilka potraw, których można posmakować podczas Europejskiego Święta Bursztynu i innych imprez organizowanych nad Wartą.

Opis

Na podróżujących Szlakiem Bursztynowym na Ziemi Wieluńskiej czekają pyszne lokalne produkty kulinarne. Wśród nich znaleźć można kwaszone ogórki spod Wielunia, które podobnie jak szynka wieluńska z lagi, zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa łódzkiego.
W regionie działają liczne koła gospodyń wiejskich, a także gospodarstwa agroturystyczne, które przygotowują lokalne potrawy. By spróbować wieluńskich smaków wystarczy przyjechać na Europejskie Święto Bursztynu. Wówczas przy suto zastawionym stole wojowie Szlaku Bursztynowego posilają się przed walkami, a na stoiskach Słowianki serwują chleb ze smalcem i słodkie wypieki. Specjalnością jest także wędzona świeża ryba, która nabiera smaku w wędzarce. Nie brakuje również Bursztynówki, czyli nalewki wytwarzanej według tradycyjnej receptury na bursztynie.