Miejscowości: Konopnica, Rychłocice i Szynkielów.

Są jeszcze w naszym województwie zakątki, gdzie można odpoczywać, w pełni korzystając z uroków natury. Rozległa plaża, leśne ostępy i rzeka, której szum zawsze wpływa na uspokojenie ludzkiej duszy. Materiał opracowali młodzi mieszkańcy gminy.

Opis

Poniższa karta powstała w wyniku pracy młodych redaktorów – uczniów Szkoły Podstawowej w Konopnicy. Mamy nadzieję, że współpraca z naszym portalem będzie się rozwijać. Jednocześnie zachęcamy wszystkich do udziału w naszych konkursach i do redagowania kart portalu.

Gmina Konopnica turystów zawsze miło wita!

Są jeszcze w naszym województwie zakątki, gdzie można odpoczywać, w pełni korzystając z uroków natury. Rozległa plaża, leśne ostępy i rzeka, której szum zawsze wpływa na uspokojenie ludzkiej duszy. Mieszkańcy województwa zmęczeni wielkomiejskim hałasem i spragnieni tylko śpiewu ptaków i szumu drzew oraz spacerów wokół pięknej zieleni, zawsze mogą odwiedzić gminę Konopnica, w której znajdą wytchnienie po ciężkim tygodniu pracy.

Na szczególną uwagę zasługują miejscowości: Konopnica, Rychłocice i Szynkielów.

Konopnica. Nad Wartą zawsze roi się od turystów.

Plaża nad Wartą w Konopnicy

Gmina Konopnica leży w parku krajobrazowym międzyrzecza Warty i Widawki. Przeszło 1/4 powierzchni gminy (2100 ha) pokryta jest pięknymi lasami, pośród których malowniczo przepływa rzeka Warta ze swymi dopływami: Wierznicą i Oleśnicą.

Konopnica. Urokliwa przyroda w Konopnicy.

Przyroda w Gminie Konopnica

Konopnica

Sama Konopnica to niewielka miejscowość, o której pierwsze wzmianki datują się na 1339 r. Rejon ten, podobnie jak pobliski Strobin i Rychłocice, obfituje w liczne stanowiska archeologiczne. Około 800 metrów na południe od centrum wsi, nad Wartą znajdują się resztki wczesnośredniowiecznego grodziska stożkowego zwanego „ Zamczyskiem”.

Jednym z największych atutów Konopnicy jest bez wątpienia pałac zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, według projektu architekta Henryka Marconiego. Wielu turystów dopiero, będąc w Konopnicy dowiaduje się, że właśnie w tym pięknym budynku, przed laty przebywała słynna pisarka Maria Konopnicka. W 1973 r. pałac przejęła Politechnika Łódzka, która zobowiązała się odrestaurować i zagospodarować zabytek. Owocem tej współpracy jest Dom Pracy Twórczej Politechniki Łódzkiej. Ozdobą pałacu jest trzykondygnacyjna baszta, w której urządzono najpiękniejszy pokoik hotelowy zwany „Jaskółką”.

Konopnica. Pałac.

Dworek w Konopnicy

Na uwagę turystów zasługuje także kościół, którego budowę zakończono w 1642 r. Następnie z Częstochowy sprowadzono tu zakon Paulinów. Mieszkali tu przez ponad 200 lat. Później klasztor został rozebrany i zlikwidowany. Zachowało się jednak oryginalne piętrowe przejście z kościoła do klasztoru. Wystrój wnętrz kościoła pochodzi z epoki baroku. Ołtarz główny jest w stylu późno barokowym z 1786 r. Ciekawostką wartą uwagi jest także kropielnica barokowa z XVII wieku z herbem Jastrzębiec.

Konopnica. Kościół Św. Rocha.

Kościół w Konopnicy

Zachęcając turystów do odwiedzin kościoła nie można nie wspomnieć o portrecie Hieronima Konopnickiego, który znalazł się na liście 69 najpiękniejszych portretów w Polsce. Urok obrazu wiszącego od lat w kościele św. Rocha w Konopnicy dostrzeżono dopiero, gdy trafił do renowacji. Dzięki temu w ubiegłym roku można było podziwiać go na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. Na szczęście obraz wrócił już do kościoła św. Rocha w Konopnicy i jest chlubą wszystkich parafian.

Konopnica. Kościół Św. Rocha.

Wnętrze kościoła w Konopnicy

W Konopnicy bez wątpienia warto obejrzeć także młyn, który zbudowano nad rzeką Wartą w pierwszej dekadzie XX wieku. Jego właścicielem był dziedzic Konopnicy Jan Kozacki. Hieronim Jagielski razem z synem Zdzisławem kupił młyn i użytkował go do czasu wybuchu II wojny światowej. W pierwszych miesiącach po wybuchu wojny młyn mielił zboże dla wojska. W 1956 r. młyn przejęła Gromadzka Rada Narodowa, a później Gminna Spółdzielnia w Konopnicy. Po paru latach były właściciel wrócił do młyna i prowadził go do 1979 r. Od tamtego czasu młyn nie był użytkowany.

Rychłocie i Szynkielów

Konopnica nie jest jedyną urokliwą miejscowością w tej gminie. W pobliskim Szynkielowie warto odwiedzić Uroczysko Rychłocice, gdzie rośnie kilkaset gatunków roślin pod ścisłą ochroną, między innymi widłak jodłowaty i lilia złotogłów. Na uwagę turystów zasługuje także miejscowość Rychłocice. To właśnie tu znajduje się murowany dwór z XVIII wieku oraz piękny drewniany kościół z 1770 roku.

Rychłocice. Dwór.

Dwór w Rychłocicach

Europejskie Święto Bursztynu

Konopnica to jednak nie same zabytki. Choć gmina zajmuje zaledwie powierzchnię 83 km kw. została okrzyknięta przez media „ Turystyczną perłą regionu”, co zobowiązuje do ciągłego rozwoju pod względem turystycznym. Na szczęście o to nie trzeba się martwić. Od 4 lat w sierpniu do Konopnicy ściągają tłumy turystów z całej Polski. Wszystko za sprawą Europejskiego Święta Bursztynu, dzięki któremu udało ożywić się ideę Szlaku Bursztynowego, który przed wiekami przebiegał przez powiat wieluński. Podczas święta turyści mogą liczyć na sporą dawkę atrakcji. Tak jak w poprzednich latach i w tym roku nad brzegiem Warty można było podziwiać „Legendę Zamczyska”. Co roku przygotowuje ją Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej.

Podczas święta bursztynu nie zabrakło też pokazów kaskaderskich i grup rekonstrukcyjnych. W starożytność przeniosły publiczność wyścigi rydwanów, a okres średniowiecza przypomniały walki rycerskie na kopie.

Konopnica. Legenda Zamczyska.

Inscenizacja legendy zamczyska w Konopnicy podczas Europejskiego Święta Bursztynu

Gmina przyjazna dla turystyki

Widząc coraz większe zainteresowanie urokami Konopnicy, włodarze gminy postanowili zadbać jeszcze bardziej o estetykę gminy. Dzięki temu od 3 lat mieszkańcy i turyści mogą dojść nad Wartą pasażem spacerowym, który został wyposażony w ławeczki. Wieczorem, kiedy robi się ciemno, włączane są piękne stylowe lampy. Za kilka miesięcy mieszkańcy, będą mogli odpoczywać także przy budowanym właśnie skwerku i spacerować po alejkach, które będą do niego prowadzić. Będą tu także ławeczki i stylowe oświetlenie. Całość ma zostać przyozdobiona kwiatami, krzewami i drzewami. Turyści wracając z nad rzeki będą mogli przysiąść w centrum wsi i odpocząć.

Autorzy materiału

Informacje o gminie opracowało Koło dziennikarskie: klasy IV–VI Szkoły Podstawowej w Konopnicy:

 • Anna Kamieniarz – redaktor naczelna,
 • Michalina Sochaczewska – zastępca redaktora naczelnego,
 • Michał Marcinkowski – sekretarz redakcji,
 • Marta Ścigała – szef wydawców,
 • Julia Urbaniak – dział kultura,
 • Wiktoria Cieślak – dział kultura,
 • Jakub Glapa – informatyk i fotoreporter,
 • Rafał Malas – dział sportowy,
 • Patryk Madeja – dział sportowy,
 • Iza Wiśniewska,
 • Kasia Bożek – dział społeczny,
 • Tomasz Grzelczyk – dział społeczny i fotoreporter,
 • opiekun grupy: Daniel Sibiak (607 035 042).

Konopnica. Koło dziennikarskie.

Koło dziennikarskie na tle dworku w Konopnicy

Od redakcji portalu

Przekazany materiał bardzo nas ucieszył. Zaangażowanie młodzieży w projekt, którego celem jest m.in. promocja regionu oraz jego produktów turystycznych opartych na naturalnych walorach kulturowych, zwiększa szansę osiągnięcia zaplanowanych rezultatów.

Na ręce Pani Urszuli Torczyńskiej, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Konopnicy składamy podziękowania dla całej Kadry Pedagogicznej za właściwe kształtowanie postaw młodych obywateli lokalnej społeczności gminy.