Grupa rekonstrukcyjna „Ravveien”

Ravveien to Bursztynowy Szlak, Ravveien to wielka przygoda, Ravveien to wspólnota związana pasją. To jedno słowo ma dla nas wiele znaczeń.

Opis

Ravveien oznacza Bursztynowy Szlak, czyli ciągnący się znad północnej części Bałtyku, aż po Adriatyk szlak handlowy, którego głównym towarem był bursztyn. Bursztyn swą wędrówkę rozpoczął już w V w p.n.e., by zakończyć ją po prawie dziesięciu wiekach. Tysiąc lat to wystarczający czas by szlakiem tym przewinęli się przedstawiciele najróżniejszych europejskich plemion. I choć od tego czasu minęły wieki Ravveien wraca dziś z kart historii.

Tradycję i historię Szlaku Bursztynowego oraz ludów z nim związanych przypomina grupa rekonstrukcyjna „Ravveien”. Główne zainteresowania grupy skupiają się wokół Słowian, Wikingów i Celtów, jednak nieobcy są im także Rzymianie czy Goci. Rekonstruktorzy mają dwa życia na co dzień są informatykami i redaktorami, prezesami i pracownikami firm, jednak gdy kończą swoje obowiązki służbowe, wraz z rodzinami przenoszą się w czasie by choć trochę zbliżyć swoje życie do życia sprzed 2000 lat. Rekonstruktorzy starają się odtworzyć codzienne życie starożytnych plemion. Najbardziej kojarzą nam się zapewne z odtwarzaniem broni, zbroi i tarcz używanych w zbrojnych potyczkach, a także z odtwarzaniem sztuki wojennej, umiejętności wojów, wreszcie z odtwarzaniem walk. Ale rekonstruktorzy z upodobaniem przywracają pamięci także codzienne życie plemion. Stroje szyte i farbowane są przy pomocy tradycyjnych metod, naczynia i narzędzia powstają tylko w rekonstruowanych warsztatach, udaje się nawet odtworzyć przepisy na starożytne potrawy. Właśnie z takich oryginalnych elementów wyposażenia korzystają podczas swoich wyjazdów członkowie „Ravveien”. Grupę spotkać można w ich własnym obozowisku podczas festiwali rekonstrukcyjnych np. na Wolinie czy w Grzybowie. Jednak najlepiej wojowie z „Ravveien” czują się podczas Europejskiego Święta Bursztynu, które odbywa się w Wieluniu.